Den leende vännen och andra historier (Heftet)

Forfatter:

Legg i ønskeliste

Forfatter:
Innbinding: Heftet
Utgivelsesår: 2014
Antall sider: 104
Forlag: Sigill förlag
Språk: Svensk
ISBN/EAN: 9789198083156
Kategori: Romaner
Omtale: Den leende vännen och andra historier
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av den ökände revolvermannen Duncan Warner?

Arthur Conan Doyle brukar, med rätta, klassas som en av världslitteraturens absoluta tungviktare, och hans historier och romaner om mästerdetektiven Sherlock Holmes har lästs och älskats av generationer. Vid sidan av berättelserna om Holmes och Watson var han även verksam i den gotiska skräcktraditionen, inom science fiction-genren och som författare till esoterisk facklitteratur, och i Den leende vännen och andra historier är det just denna, mindre kända, sida av Doyles författarskap vi får stifta bekantskap med. Äventyr och psykologisk skräck blandas med underhållande skrönor – ett måste för fans av H.P. Lovecraft och Edgar Allan Poe!

Til toppen

Flere bøker av Arthur Conan Doyle: